Sen o Warszawie

 

I… sen się spełnił, gdyż kilka dni temu, w ramach ministerialnego programu Poznaj Polskę, uczniowie klas IV – VIII odwiedzili stolicę.

18 maja, pomimo sensacyjnie wczesnej pory, wszyscy uczniowie punktualnie stawili się na zbiórkę – każdy z nich wsiadał do autokaru z walizką (w końcu w Warszawie mieli spędzić aż dwa dni!) i szerokim uśmiechem, który nie schodził z ich twarzy przez całą podróż.

Czwartkowy poranek stanowił dla uczestników wycieczki niezwykłą lekcję trudnej historii i pokory. Po czasie spędzonym w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz wizycie na Cmentarzu Powstańców Warszawy w ich głowach kłębiły się myśli, budziły refleksje… To był wyjątkowy, ważny czas!

Kolejny punkt programu – Centrum Nauki Kopernik. Tutaj zdecydowanie królowała dobra zabawa! Uczniowie eksperymentowali, dotykali, sprawdzali, przekręcali, skakali,
a nawet… krzyczeli! Wszystko po to, by zaspokoić swoją ciekawość i znaleźć odpowiedzi na intrygujące ich pytania o rządzące naszym światem prawa i zjawiska.

W drodze powrotnej do hostelu, uczestnicy wycieczki mieli okazję pospacerować brzegiem Wisły, spojrzeć na pomnik Syrenki Warszawskiej oraz podziwiać wspaniały widok na Stadion Naro­dowy.

W piątek, na uczniów (zarówno tych wyspanych, jak i tych, którzy chętnie spędziliby jeszcze pod kołdrą kilka chwil) czekała kolejna atrakcja. Dzięki uprzejmości Pana Kazimierza Matusznego, Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, nasza młodzież mogła wkroczyć do świata polskiego parlamentaryzmu. Wizyta w Sejmie stanowiła niezwykły punkt odniesienia dla uczniów, którzy do tej pory znali to miejsce jedynie z mediów lub lekcji WOS-u. Wszyscy oni zyskali cenną wiedzę, zarówno historyczną, jak i na temat bieżącego funkcjonowania władzy ustawodawczej w Polsce. Mieli także możliwość zasiąść w fotelach (och! Ależ one były wygodne!) w sali, w której odbywają się posiedzenia Rady Ministrów oraz zaglądnąć do sali Kolumnowej. Przysłowiową „wisienkę na torcie” stanowił pyszny obiad w poselskiej restauracji.

Uczniowie wracali do domu nieco zmęczeni i niezwykle szczęśliwi! To były dwa wyjątkowe dni, pełne intensywnych doświadczeń oraz wspaniałej zabawy. Było, jak… we śnie!