Dnia 2 listopada uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się, w jaki sposób powstają maski Dziadów Żywieckich.

Pan Adrian Mokrys, twórca ludowy, odwiedził nas dzięki Stowarzyszeniu SólKiczora w ramach realizowanego przez to stowarzyszenie projektu „Powrót do korzeni”. Podczas dwugodzinnych warsztatów, które odbyły się w dwóch grupach: dla klas 1-3 oraz dla klas 4-6, uczniowie mieli okazję zobaczyć proces powstawania masek w kilku kolejnych fazach oraz samemu spróbować swoich sił w sztuce rzeźbienia.

Uczniowie zapoznali się ze specyfiką pracy w drewnie oraz z różnego rodzaju dłutami służącymi do jego obróbki. Pan Adrian wyjaśnił i na przykładzie pokazał, które dłuto najlepiej wybrać pod kątem efektu, jaki się chce uzyskać, pokazał też, jak należy układać ostrze dłuta względem słojów drewna.

Uczniowie mieli okazję zobaczyć, w jaki sposób nanosi się wzór na drewno i jak wzór ten w procesie rzeźbienia nabiera przestrzennej głębi. Największe zainteresowanie wzbudził nos, w którym dziurki trzeba dodatkowo wywiercić.

Każdy, kto miał ochotę – a chętnych było wielu! – mógł pomóc przy rzeźbieniu, posługując się dłutem i młotkiem, a następnie wygładzić dziadowskie policzki papierem ściernym.

Przy okazji uczniowie dowiedzieli się, ile wyrzeźbionych zębów powinna mieć dana postać oraz jakie rogi mają Debły. Gotowe dzieło można było przyłożyć do twarzy. Ci, którzy taką maskę mieli w rękach po raz pierwszy, pełni byli podziwu dla osób noszących ją czasem nawet przez wiele godzin, ponieważ nie lada to wysiłek, dźwigać na głowie ten niemały ciężar.

Projekt Stowarzyszenia SólKiczora, dzięki któremu mogliśmy gościć pana Adriana, dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska. Edycja 2023”.