Kraków, to nie tylko Wawel i Smok Wawelski!

 

Do takiego wniosku doszli uczniowie klas I-IV, którzy 6 czerwca, w ramach ministerialnego programu Poznaj Polskę, wybrali się na wycieczkę szkolną. Od czego najlepiej zacząć poznawanie swojej ojczyzny? Naszym zdaniem od jednej z jej dawnych stolic – od Krakowa!

Pierwszym punktem naszego programu była wizyta w Muzeum Lotnictwa Polskiego, zlokalizowanego na terenach dawnego Lotniska Rakowice-Czyżyny. Obecnie liczba prezentowanych tam samolotów przekracza 200. Wyposażeni w mapę przemierzaliśmy obiekt wzdłuż i wszerz. Podziwialiśmy wszystkie eksponaty, zarówno te, znajdujące się w hangarach, jak i te, rozlokowane w terenie. Niemniej jednak największych emocji dostarczyło nam zwiedzanie helikoptera papieskiego, którym podróżował Jan Paweł II, podczas jednej z pielgrzymek do Polski. Dowiedzieliśmy się także, że w Muzeum znajduje się baza Sekcji Lotnictwa Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, w której stacjonuje śmigłowiec PZL W-3 Sokół.

Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI. To wyjątkowe miejsce zagwarantowało nam niezapomniane przeżycia! Wybrana przez nas wystawa pt. W stronę światła stanowiła kolekcję wszelkiego rodzaju eksperymentów naukowych, które z łatwością tłumaczyły istotę zjawisk fizycznych. Uzyskaliśmy odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań, np.: czy dźwięk może mieć swój własny kształt? Jakiego koloru jest cień? Jak przy pomocy, specjalnych okularów odwrócić świat do góry nogami? Próbowaliśmy także kreować rzeczywistość własnymi rękoma, a dzięki magicznemu piaskowi, zmieniającemu kolory stworzyliśmy góry, jeziora, doliny… spowodowaliśmy nawet wybuch wulkanu. Zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi udaliśmy się do sklepiku z pamiątkami – każdy z nas chciał zabrać ze sobą do domu, choćby małą cząstkę WOMAI.

Jednomyślnie stwierdziliśmy, że to była wspaniała wycieczka, a Kraków wywarł na nas ogromne wrażenie. Już wiemy, że ta dawna stolica Polski wciąż ma nam wiele do zaoferowania, dlatego… na pewno jeszcze tu wrócimy!