TAJEMNICE NASZEJ GMINY!

Od kilku miesięcy uczniowie naszej szkoły z zaciekawieniem zgłębiali historię naszego regionu w ramach międzyszkolnego konkursu „Rajcza różnorodna”. Mieli okazję wcielić się w rolę detektywów, poszukujących nieodkryte tajemnice naszej gminy. Poznawali historię okolicznych kapliczek i kościołów, prowadzili wywiady z mieszkańcami, jak również wyszukiwali zdjęcia i informacje na temat obiektów sakralnych.

25 marca 2024 r. wszyscy detektywi i lokalni poszukiwacze spotkali się razem na podsumowaniu konkursu, gdzie mogli ujawnić skrywane przez lata tajemnice, dotyczące różnych miejsc naszej gminy. W szczególności gratulujemy Joannie Pawlus, Mateuszowi Pawlusowi i Jakubowi Jasińskiemu, których to prace zostały nagrodzone.

 

Konkurs  “Rajcza różnorodna”

 

Od ubiegłego roku szkolnego we wszystkich szkołach w naszej gminie trwały prace nad projektem „Rajcza różnorodna”. Każda ze szkół miała za zadanie zebrać i opracować materiały prezentujące różne oblicza naszej małej ojczyzny.

Naszej szkole przypadł temat Rajczy sakralnej. Uczniowie badali historie okolicznych kapliczek, kościołów i krzyży. Przeprowadzali liczne rozmowy ze swoimi dziadkami, sąsiadami, poszukiwali informacji w różnych źródłach, poszerzając przy okazji swoje horyzonty.

Ich praca zaowocowała profesjonalnym wywiadem video na temat kapliczki, którą powódź stulecia przeniosła z terenu Gminy do Nieledwi. Powstały piękne albumy, w których możemy zobaczyć jak w Soli – Kiczorze uroczyście świętuje się Boże Ciało, a także poznać bliżej pewną przydrożną kapliczkę na Kiczorze. Na prezentacji multimedialnej możemy obejrzeć z bliska szczegóły jedynej w swoim rodzaju góralskiej I komunii świętej, która co roku odbywa się w Soli – Kiczorze. Ponadto możemy dowiedzieć się z krótkich broszur informacyjnych i infografik, przygotowanych przez uczniów skąd w ogóle wzięła się tradycja stawiania krzyży oraz kapliczek, dowiedzieć się czegoś więcej o mijanych przez nas często w Rycerce Dolnej kapliczkach przy drodze głównej.

Wszyscy uczniowie, biorący udział w konkursie zostali nagrodzeni przez organizatora konkursu, Urząd Gminy Rajcza, upominkami, a kilkoro z nich także wyróżnionych dodatkowymi nagrodami.

Zapraszamy do obejrzenia prac uczniów w naszej galerii.